Skip to content Skip to footer

Wszystko o: lampach retro

Przypominają stylistykę ubiegłego wieku – głównie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych, jednakże mogą też nawiązywać do nieco późniejszych okresów. Lampy retro prawdopodobnie nigdy nie zdominują rynku oświetleniowego, bo nie są czymś, co mogłoby się spodobać wszystkim, ale w tym ich cała wyjątkowość – to lampy dla wybranych, którzy potrafią je docenić.

Różne warianty do wyboru

Lampa w stylu retro nie zawsze musi być szykownym, mocno zdobionym (wręcz przesadnie zdobionym) żyrandolem zawieszonym na grubym mosiężnym uchwycie i pokrytym sporą warstwą tworzywa imitującego złoto. W tej stylistyce wskazane są także różne inne materiały. Nawet z plastiku wykonuje się świetne lampy w stylu retro, przypominające te, które dawniej często gościły w miejskich lokalach. Oświetleniem tego typu będzie też mała lampka bankierska ustawiana na biurkach, kojarząca się z kinem lat siedemdziesiątych.

Wariantów jest naprawdę sporo. Niektóre z nich są też łączone ze stylistyką bardziej współczesną, dzięki czemu zyskują nawet bardziej oryginalny wizerunek, a we wnętrzach potrafią zaskakiwać.

Dopasowanie do każdego pomieszczenia

Myśląc o lampach w stylu retro, prawie każdy wyobrazi je sobie w jakimś klasycznym pokoju dziennym, czyli np. dużym wytwornym salonie lub przynajmniej eleganckiej sypialni. A jednak nawet żyrandole retro, czyli lampy duże w swoim rozmiarze i zdecydowanie wyraziste w wyglądzie, mogą trafić chociażby do kuchni, gdzie staną się centralnym punktem zarysowującym ogólną stylistykę pomieszczenia, zastępującym całą masę niepotrzebnych dekoracji. Właśnie takie Lampy retro teraz są najchętniej stosowane przez architektów. Takie, które zupełnie solo potrafią stworzyć niemalże całe pomieszczenie, a przynajmniej jego część dekoracyjną.

Nie ma też co bać się użycia lamp retro w pomieszczeniach o małym metrażu. W zależności od swojej budowy potrafią one skomponować się z każdą przestrzenią. Do małych kuchni czy sypialni polecane są chociażby plafony. To nieco nowocześniejsze lampy w stylu retro, których starodawnym akcentem będzie chociażby materiał wykonania (zwykle jest nim w nich miedź).

Inspirujące zakupy

Mniej oczywistych wersji lamp w stylu retro najłatwiej szukać przez Internet, przekopując się przez liczne sklepy i strony wypełnione fantazyjnymi punktami oświetleniowymi. Żyrandole retro i inne lampy występujące w tych miejscach bardzo często są pokazywane na zdjęciach w przykładowych aranżacjach, którymi można od razu się zainspirować.