Skip to content Skip to footer

Jak wybierać lampy pokojowe

W każdym wnętrzu konieczne są lampy i żyrandole, które stanowią główne źródło oświetlenia. Choć lampy stosowane są zarówno we wnętrzach mieszkalnych, jak i biurowych, o tyle klasyczne żyrandole kojarzą się jedynie z mieszkaniami. Na co zatem należy zwrócić uwagę, wybierając lampy pokojowe i inne rodzaje oświetlenia do wnętrz mieszkalnych?

Lampy wiszące nie tylko do salonu


Lampy pokojowe pasują do każdego rodzaju wnętrza o charakterze mieszkalnym, choć warto przy ich wyborze kierować się nie tylko efektownością wykończenia lampy, ale i ich funkcjonalnością. Wybierając oświetlenie należy również brać pod uwagę sposób wykorzystania danego wnętrza. W praktyce oznacza to konieczność doboru lampy pokojowej z uwzględnieniem faktu, czy będzie ona wykorzystana w salonie, sypialni, pokoju dziecięcym czy gabinecie. Oczywiście wykorzystanie wnętrza przesądza również o dodatkowych źródłach światła, które powinny doświetlać wybrane przestrzenie. Jeśli we wnętrzu będzie nie tylko lampa pokojowa, ale również plafon czy dodatkowo lampa stojąca, warto wybrać je w ramach jednej serii oświetleniowej. Pozwoli to na dopasowanie wszystkich elementów oświetleniowych, a jednocześnie zminimalizuje ryzyko, że wybrane rodzaje lamp nie będą do siebie pasować.

Nowoczesność tak, ale pod pewnymi warunkami


W designerskich wnętrzach bardzo często pojawiają się lampy LED, bardzo często wpuszczane w sufit, jako alternatywa dla tradycyjnych lamp wiszących. Nie zawsze takie oświetlenie stanowi najbardziej optymalne rozwiązanie. Często zamiast lampy z kilkoma punktami świetlnymi, którą można włączać korzystając także z dołączonych do niej pilotów, wybiera się nowoczesne lampy sufitowe, których kształt jest bardzo zbliżony do plafonów. W tym przypadku także mogą być wykorzystane świetlówki LED, przy czym są one zazwyczaj bardzo umiejętnie wykorzystane w misternych kloszach lamp. Same klosze mogą być jedynie ozdobione kompozycją z kryształu, ale często do ich powstania wykorzystuje się także kompozycje kwiatowe, w których świetlówki LED stanowią integralną część takiego elementu. Ten rodzaj oświetlenia daje jednak światło o nieco innej temperaturze barwowej, dlatego przed montażem warto się zastanowić, czy wybrać światło zimne białe czy nieco cieplejsze.

Pojedyncze klosze w lampach pokojowych wskazane są również w pokojach dziecięcych, są także rekomendowane w sypialniach i w nowoczesnych salonach. W takich wnętrzach lampy wykorzystuje się dość sporadycznie, a ze względu na ich wykorzystanie lepsze będą lampy z prostym kloszem.

Tekst powstał we współpracy z firmą Lampy Kemar